Expertbesök

Frame arrangerar årligen ett stort antal besök av utländska kuratorer och andra professionellt verksamma inom nutidskonsten för att skapa och utveckla kontakter med konstnärer och experter i Finland. De utländska experterna får ett skräddarsytt besöksprogram som är baserat på deras intressen. Vi arrangerar besöken i samarbete med andra finländska och internationella organisationer och aktörer.

 

Frame tar gärna emot samarbetsförslag och förslag berörande expertgästprogrammet.

Du kan föreslå personer för Frames expertgästprogram om du medverkar i ett projekt i vilket du planerar att bjuda in en internationell kurator eller expert till Finland. Frame stöder besöken genom att ordna möten med konstnärer och experter, samt/eller genom deltagande i gästens rese- och övernattningskostnader.

Även diskussionstillfällen, vilka är öppna för publik, ordnas tillsammans med expertgästerna. I expertgästsprogrammet läggs tyngden på besök som gynnar det lokala nutidskonstfältet bredast möjligt.

Det är också möjligt att ansöka om Frames bidrag för expertgästernas besök.

Under åren 2013-2015 har Frame ordnat program för 135 expertbesök. Av dessa gjordes 83 i samarbete med andra organisationer inom nutidskonsten. Besökarna bekantade sig med över 400 konstnärers arbete.

År 2016 tog Frame emot 64 expertgäster. Gästerna träffade sammanlagt 132 konstnärer, samt representanter för 56 organisationer.

Expertgästerna år 2018 hittar du här

Expertgäster 2017

  • Tatiana Kurasova, Iskusstvo-tidskriften, Ryssland, 6–10.2.
  • Jamiee Williams, CHART Art Fair, Danmark, 22–23.2.
  • Helga Christoffersen, CHART Art Fair, Danmark, 22–23.2.
  • Ana Botella, FACT Liverpool, Storbritannien, 22–26.3.
  • Tina Sauerländer, Tyskland, 30.3–1.4. I samarbete med Finlandsinstitutet i Tyskland.
  • Alain Bieber, Düsseldorf nrw Kulturforum, Tyskland, 30.3.–1.4. I samarbete med Finlandsinstitutet i Tyskland.
  • Andrey Martynov, Ryssland, 24–29.5. I samarbete med Finlands ambassad i Moskva.
  • Blanca Victoria Lopez Rodriguez, Wifredo Lam Center / Havana Biennial, Kuba, 1–29.6. I samarbete med HIAP.
  • Gina Buenfield, Camden Arts Centre, Storbritannien, 1–29.6. I samarbete med HIAP.
  • Owen Duffy, USA, 1–15.7.
  • Polly Brannan, Liverpool Biennal, Storbritannien, 28–31.8.
  • Kris Dittel, Slovenien, 1–30.11. Yhteistyössä HIAP.
  • Carolina Ongaro, Jupiter Woods, Storbritannien, 30.10–30.11. I samarbete med HIAP.
  • Katerina Gregos, RIBOCA, Lettland 13–16.11.

Expertgäster 2016

  • Rosie Cooper, Liverpool Biennial, Storbritannien, 19–22.1.
  • Carlos Urroz, ARCO Madrid, Spanien, 19–21.1.
  • Azar Mahmoudian, Gwangju Biennalen, Iran, 4–8.2.
  • João Laia, Portugal, 19–22.2.
  • Richard Drury, 3–31.3. GASK Museum, Republiken Tjeckien.
  • Marianne Mulvey, Tate Modern, Storbritannien, 4–8.3. Samarbete: Finlands ambassad i Storbritannien.
  • Emily Stone, Tate Modern, Storbritannien, 4–8.3. Samarbete: Finlands ambassad i Storbritannien.
  • Poka-Yio, Athens Biennale, Grekland, 6–9.3. Samarbete: Perpetuum Mobile.
  • Vassiliki Tzanakou, ArtinTra, Grekland / Storbritannien, 6–13.3. Finlandsinstitutet i London.
  • Gabriela Golder, Biennal de la Imagen en Movimiento, Argentina, 7–13.3.
  • Andrés Denegri, Biennal de la Imagen en Movimiento, Argentina, 7–13.3.
  • Marie Nipper, Tate Liverpool, Danmark / Storbritannien, 10–13.3. Samarbete: Finlands kulturinstitut i Danmark.
  • Hamza Walker, Renaissance Society, USA, 2–8.4.
  • Sarat Maharaj, Storbritannien, 4–7.4. Samarbete: IHME-dagarna.
  • Katerina Gregos, Belgien, 5–7.4.
  • Xander Karskens, De Hallen Haarlem, Holland, 5–7.4.
  • Hanna Laura Kaljo, 14–30.4., Jupiter Woods, Storbritannien.
  • Carolina Ongaro, 14–30.4., Jupiter Woods, Storbritannien.
  • Lucy Lopez, 14–30.4. Jupiter Woods, Storbritannien.
  • Cory Scozzari, 14–30.4. Jupiter Woods, Storbritannien.
  • Roman Korzhov, NCCA / Samara / Shirayevo Biennial, Ryssland, 19–22.4.
  • Nelia Korzhova, NCCA / Samara / Shirayevo Biennial, Ryssland, 19–22.4.
  • Kristiana Karklina, 20–23.4., Sculpture Quadrennial Riga, Lettland.
  • Mats Stjernstedt, Kunsternes Hus, Sverige / Norge, 21–25.4.
  • Attilia Fattori Franchini,  16.5–5.6, Storbritannien.
  • Kio Griffith, 29.5–6.6, USA.
  • Ichiro Irie, 29.5–6.6, USA.
  • Katarzyna Sobucka, 31.5–17.6, Storbritannien.
  • Blanca Lopéz Rodriguez, Wilfredo Lam center / Havana Biennial, Kuba, 1–10.5.
  • Esa Nickle, Performa Biennial, USA, 12–15.6. Samarbete: ECADC.
  • Yulia Vasilyevna Bychkova, NCCA, Ryssland, 21–23.6. Samarbete: Finlands ambassad i Ryssland och HIAP.
  • Darya Andreyevna Pyrkina, NCCA, Ryssland, 21–23.6. Samarbete: Finlands ambassad i Ryssland och HIAP.
  • Richard Birkett, 6.6–6.7. Samarbete: HIAP.
  • Jeanne Cabanis, 17–24.8. The Window, Paris.
  • Aurore Le Duc, 17–24.8. The Window, Paris.
  • Marianne Mulvey, Tate Modern, 2.9–29.9. Samarbete: HIAP.
  • Nina Colosi, 5–10.9. Streaming Museum. Samarbete: Art Helsinki.
  • Mami Kataoka, 12–18.9.
  • Elspeth Mitchell, 6.9–5.10.
  • Carlo Trivelli, Bienal de Fotografía de Lima, 19–23.9. Samarbete: Finlands ambassad i Lima.
  • Yana Smurova, Triumph Gallery, 17–20.10. Samarbete: Finlands ambassad i Ryssland.
  • Nailya Allakhverdieva, PERM Museum of Contemporary Art, 17–20.10. Samarbete: Finlands ambassad i Ryssland.
  • Miek Egan, Ramiken Crucible, 24–26.10. Samarbete: Finlands kulturinstitut i New York och  Galleri Sinne.
  • Sophie Lauwers, Bozar, 26–28.10. Samarbete: Finlands Benelux-institut.
  • Nav Haq, Muhka Museum, 26–28.10. Samarbete: Finlands Benelux-institut.
  • Zoe Gray, Wiels, 26–28.10. Samarbete: Finlands Benelux-institut.
  • Adelaide Bannerman, 2–30.11. Samarbete: HIAP.
  • Xavier Acarin, 2–30.11. Samarbete: HIAP.
  • Kate Cooper, 12.11–31.12, Auto Italia.
  • Marianne Forrest, 12.11–31.12, Auto Italia.
  • Maria Arusoo, CCA – Center for Contemporary Art Estonia, 16–18.11.
  • Rebeka Põldsam, CCA – Center for Contemporary Art Estonia, 16–18.11.
  • Kaarin Kivirähk,  CCA – Center for Contemporary Art Estonia, 16–18.11.
  • Marten Esko, EKKM – Contemporary Art Museum of Estonia, 16–18.11.
  • Marika Alver, 16–18.11. Narva Kunstiresidentuur. Samarbete: OCA och CCA
  • Hilde Methi, 16–18.11. Samarbete: OCA och CCA
  • Malin Barth, 16–18.11. Galleri 3,14. Samarbete: OCA och CCA
  • Cliff Lauson, Hayward Gallery, 21–23.11. Samarbete: Taike.
  • Sabina Chagina, Atmosphere Moscow Street Art Biennale, 30.11–3.12. Samarbete: Finlands ambassad i Ryssland.
  • Helena Scragg, Norrköpings Konstmuseum, 29.11–1.12.
  • Till Felrat, 7–10.12. Art Reoriented.
  • Sam Barouil, 7–10.12. Art Reoriented.
  • Gillian Fox, Hayward Gallery, 8–10.12.
  • Ian Alden Russell, Brown University, 11–18.12. Samarbete: Bildkonstakademin.

Expertgäster 2015

  • Yoshie Ota, Spiral / Wacoal Art Center, Japan, 7–11.1.
  • Ceri Hand, Ceri Hand Gallery, Storbritannien, 25–27.1
  • Michael Ruiz, Future Gallery, Tyskland, 26–28.1.
  • Sabine Unamun, Arts Council England, Storbritannien, 27–28.1.
  • Henk Slager, Utrecht Graduate School of Visual Art and Design, 27.2.
  • Blanca de la Torre, Spanien, 3–15.3.
  • Solvita Krese, The Latvian Centre for Contemporary Art, Lettland, 10–12.3.
  • Catherine Baÿ, The Window Paris, Frankrike, 6–10.4.
  • Bo Bjerggaard, Galleri Bo Bjerggaard, Danmark, 10–12.4.
  • Britt Bjerggaard, Galleri Bo Bjerggaard, Danmark, 10–12.4.
  • Anne Blond, Kunstmuseet i Tønder, Danmark, 10–12.4.
  • Helle Brons, Sorø Kunstmuseum, Danmark, 10–12.4.
  • Helle Fibecker, Danmark, 10–12.4.
  • Maria Gadegaard,  Gl Holtegaard, Danmark, 10–12.4.
  • Peter Michael Hornung, Politiken, Danmark, 10–12.4.
  • Anders Gaardbroe Jensen, Holstebro kunstmuseum, Danmark, 10–12.4.
  • Jesper Dan Jespersen, Danmark, 10–12.4.
  • Joakin Jespersen, Danmark, 10–12.4.
  • Kristine Kern, Fotografisk Center, Danmark, 10–12.4.
  • Gunnar Kjems, Danmark, 10–12.4.
  • Trine Kjems, Danmark, 10–12.4.
  • Morten Korsgaard, Galleri Bo Bjerggaard, Danmark, 10–12.4.
  • Michael Nielsen, Danmark, 10–12.4.
  • Bente Scaavenius, Børsen, Danmark, 10–12.4.
  • Christine Nippe, Technische Universität Berlin, Tyskland, 14–17.4.
  • Mariette Dölle, TENT, Holland, 9–2.6.
  • Kerry Doyle, USA, 16–17.7.
  • Connie Lam, Hong Kong Arts Center, Hong Kong, 24–28.8.
  • Kari Conte, International Studio & Curatorial Program (ISCP), USA, 30.9–6.10.
  • Torun Ekstrand, Freelancer / Think Tank Transbaltic, Sverige, 6–7.10.
  • Dag Aak Sveinar, PUNKT O / Momentum, Norge, 6–9.10.
  • Nicola Kuhn, Der Tagesspiegel, Tyskland, 7–9.10.
  • Ekaterina Lopatkina, Department of Contemporary Art at the State Hermitage Museum, Ryssland, 7–9.10.
  • Pavel Markaitis, Erarta Museum of Contemporary Art, Ryssland, 7–9.10.
  • Darja Palatkina, Art Newspaper Russia, Ryssland, 7–9.10.
  • Sophie Prager, Salon Dahlmann, Tyskland, 7–9.10.
  • Carsten Probts, Deutschlandfunk / Kunstforum International / ArtMapp, Tyskland, 7–9.10.
  • Ingebor Ruthe, Berliner Zeitung, Tyskland, 7–9.10.
  • Thomas E. Schmidt, Die Zeit, Tyskland, 7–9.10.
  • Birgit Sonna, Art Magazin, Tyskland, 7–9.10.
  • Victoria Trunova, Artpress / Superior Magazine, Tyskland, 7–9.10.
  • Olesya Turkina, Russian Museum / Saint Petersburg State University, Ryssland, 7–9.10.
  • Niko Anklam, Tyskland, 19–24.10.
  • Tainá Azeredo, Casa Tomada, Brasilien, 19–24.10.
  • Emily Butler, Whitechapel Gallery, Storbritannien, 19–24.10.
  • Qu Chang, Kina, 19–24.10.
  • Kevser Gûler, Turkiet, 19–24.10.
  • Jonathan Lahey Dronsfield, Storbritannien, 19–24.10.
  • Niekolaas Johannes Lekkerkerk, The Office for Curating / TENT, Holland, 19–24.10.
  • Dorota Michalska, Puola, 19–24.10
  • Nerea Ubieto, The Art Link Maker, Spanien, 19–24.10.
  • Lia Zaaloff, USA, 19–24.10.
  • Eva Wittocx, Museum Leuven, Belgien, 22–24.10.
  • Katerina Tselou, Documenta, Grekland, 12–16.11.
  • Binna Choi, CasCo – Office for Art, Design and Theory, Holland, 16–18.11.
  • Maria Lind, Tensta Konsthall, Sverige, 17–18.11
  • Sylvie Fortin, La Biennale de Montréal, Kanada, 19–22.11.
  • Marcio Harum, Centro Cultural São Paulo, 17–21.12.

Expertgäster 2014

  • Kasper König, Manifesta 10, Tyskland, 8–10.1.
  • Sergey Fofanov, Manifesta 10, 8–10.1.
  • Claire Mander, Royal Society of Sculptors,  3–5.3.
  • James Putnam, kurator, Storbritannien, 5–7.3.
  • Todor Todorov, konstnär-kurator, Bulgarien, 30.3–8.4.
  • Daniela Todorov, konstnär-kurator, Bulgarien, 30.3–8.4.
  • Barbara Polla, Analix Forever Gallery, Schweiz, 1–3.4.
  • Paul Ardenne, kurator-kritiker, Frankrike, 2–3.4.
  • Joanna Warsza, Manifesta 10, 7–9.4.
  • Feng Boyi, kurator, Kina, 8–13.4.
  • Natasa Petresin-Bachelez, Manifesta Journal, Frankrike, 23–25.4.
  • Michiko Kasahara, Tokyo Metropolitan Museum of Photography, Japan, 25–29.4.
  • Okwui Enwezor, Haus der Kunst, Munchen / Venedigbiennalen, Tyskland, 16.-18.5.
  • Moacir dos Anjos, Fundacao Joaquim Nabuco, Recife, Brasilien, 19–23.5.
  • Bartolomeo Pietromarchi, Fondazione Antonio Ratti, Como, Italien, 20–23.5.
  • Luis Perez-Oramas, MoMA, USA, 20–23.5.
  • Rayne Booth, Temple Bar Gallery + Studios, Irland, 21–27.5.
  • Manuela Villa, Matadero Madrid Contemporary Art Center, Spanien, 1–3.9.
  • Tsutomu Okada, SPIRAL Wacoal Art Center, Japan, 5–9.9.
  • Niels van Tomme, kurator, USA, 26–27.9.
  • Alissa Kleist, Household collective, Irland, 11–14.10.
  • Barbara O’Brien, Kemper Art Museum, USA, 14–16.10.
  • Marlène Rigler, Le 116, Le Centre d’art contemporain de Montreuil, Frankrike, 17–26.10.

Expertgäster 2013

  • Max Hollein, Schirn Kunsthalle, Österrike, 22–23.1.
  • Esther Schlicht, Schirn Kunsthalle, Tyskland, 22–23.1.
  • Juliana Engberg, Sydney Biennial, Australien, 3–5.2.
  • Pontus Kyander, Norge, 6–7.2.
  • Merete Hovdenak, Norge, 6–7.2.
  • Ljudmila Stratimirovic, MC Grad, Serbien, 20–21.2.
  • Dejan Ubovic, MC Grad, Serbien, 20–21.2.
  • Laurent De Vernuil, Frankrike, 2–4.4.
  • Tim Saltarelli, Frieze, Storbritannien, 17–20.4.
  • Nicola Lees, Frieze, Storbritannien, 7–20.4.
  • Maarten Bertheux, Nederländerna, 1–6.5.
  • Matteo Lucchetti, Belgien, 28.8–1.9.
  • Aaron Levy, Slought Foundation, Philadelphia, USA, 25.8–1.9.
  • Hyunsook Ahn, KAMS, Sydkorea, 24–26.9.
  • In-Sook Nam, KAMS, Sydkorea, 24–26.9.
  • Yoojin Yang, KAMS, Sydkorea, 24–26.9.
  • Juri Cho, KAMS, Sydkorea, 24–26.9.
  • Syrago Tsiara, Grekland, 2–4.10.
  • Amanda McDonald Crowley, Australien / USA, 25–27.9.
  • Carol Swords, PM Gallery and house, Storbritannien, 11–16.10.
  • Manuel Segade, Meme Moi, Frankrike, 30.10–2.11.
  • Lorenzo Marsili, European alternatives, Italien, 1–11.11.
  • Maria Teresa Sanchez Coloma, Poligino Gallery, Spanien, 1–11.11.
  • Luigi Calmiberti Faussone, European Alternatives, Italien, 1–11.11.
  • Peter Van Hoof, International Film Festival Rotterdam, Holland, 6–9.11.
  • Dag Aak Sveinar, Punkt Ø- Gallery F 15 and Momentum, Norge, 6–10.11.
  • Yusuke Shimura, Japan, 8–11.11.
  • Sunhee Kim, Daegu Art Museum, Sydkorea, 9–16.11.
  • René Block, Tyskland, 18–21.11.
  • Martin Schibli, Kalmar Konstmuseum, Sverige, 18–21.11.
  • Joasia Krysa, Danmark, 23–26.11.
  • Sören Meschede, Hablar en arte, Spanien, 27.11–1.12.
  •  Javier Martin-Jimenez,  Hablar en arte, Spanien, 27.11–1.12.
  • Sasa Nabergoj, Center for Contemporary Arts Slovenia, Slovenien, 2–7.12.
  • Holger Kube Ventura, Frankfurter Kunstverein, Tyskland, 9–13.12.

 


Carlos Arroz, direktör för ARCOmadrid, och Rosie Cooper, programchef för Liverpool biennalen, besökte Helsingfors i januari 2016. Foto: Titus Verhe.