Asiantuntijavierailut

Frame tukee suomalaisten taiteilijoiden ja muiden nykytaidekentän toimijoiden verkottumista kutsumalla Suomeen kansainvälisiä taiteen ammattilaisia: kuraattoreita, tutkijoita sekä taidemuseoiden, taidemessujen ja biennaalien edustajia. Jokaiselle vieraalle rakennetaan ohjelmaa tämän toiveiden pohjalta. Asiantuntijavierastoimintaa järjestetään tiiviisti yhteistyössä muiden paikallisten nykytaiteen toimijoiden kanssa.

 

Frame ottaa mielellään vastaan ehdotuksia ja yhteistyötarjouksia asiantuntijavierasohjelmaansa liittyen.

Jos työskentelet hankkeessa, jonka puitteissa suunnittelet kansainvälisen kuraattorin tai muun nykytaiteeen asiantuntijan kutsumista Suomeen, voit ehdottaa häntä Framen asiantuntijavieraaksi. Frame tukee vierailuja järjestämällä kuraattorille taiteilija- ja asiantuntijaapaamisia ja/tai osallistumalla tämän matka- ja majoituskuluihin.

Asiantuntijavieraiden kanssa järjestetään myös yleisölle avoimia keskustelutilaisuuksia. Asiantuntijavierastoiminnassa painotetaan vierailuja, joista paikallinen nykytaidekenttä hyötyy mahdollisimman laajasti.

Asiantuntijavierailuihin on mahdollista hakea myös Framen apurahaa.

Vuonna 2016 Frame isännöi yhteensä 64 asiantuntijavierasta, jotka tapasivat 132 taiteilijaa ja 56 organisaatiota ja toimijaa.

Vuoden 2018 tulevat asiantuntijavieraat löydät täältä. 

 

Asiantuntijavieraat 2017

  • Tatiana Kurasova, Iskusstvo-aikakausilehti, Venäjä, 6.–10.2.
  • Jamiee Williams, CHART Art Fair, Tanska, 22.–23.2.
  • Helga Christoffersen, CHART Art Fair, Tanska, 22.–23.2.
  • Ana Botella, FACT Liverpool, Iso-Britannia, 22.–26.3.
  • Tina Sauerländer, Saksa, 30.3–1.4. Yhteistyössä Suomen Saksan-instituutti.
  • Alain Bieber, Düsseldorf nrw Kulturforum, Saksa, 30.3.–1.4. Yhteistyössä Suomen Saksan-instituutti.
  • Andrey Martynov, Venäjä, 24.–29.5. Yhteistyössä Suomen Moskovan-suurlähetystö.
  • Blanca Victoria Lopez Rodriguez, Wifredo Lam Center / Havana Biennial, Kuuba, 1.–29.6. Yhteistyössä HIAP.
  • Gina Buenfield, Camden Arts Centre, Iso-Britannia, 1.–29.6. Yhteistyössä HIAP.
  • Owen Duffy, Yhdysvallat, 1.–15.7.
  • Polly Brannan, Liverpool Biennal, Iso-Britannia, 28.–31.8.
  • Kris Dittel, Slovenia, 1.-30.11. Yhteistyössä HIAP.
  • Carolina Ongaro, Jupiter Woods, Iso-Britannia, 30.10.-30.11. Yhteistyössä HIAP.
  • Katerina Gregos, RIBOCA, Latvia 13.11.–16.11.

Asiantuntijavieraat 2016

  • Rosie Cooper, Liverpool Biennial, Iso-Britannia, 19.–22.1.
  • Carlos Urroz, ARCO Madrid, Espanja, 19.–21.1.
  • Azar Mahmoudian, Gwangju Biennaali, Iran, 4.–8.2.
  • João Laia, Portugali, 19.–22.2.
  • Richard Drury, 3.–31.3. GASK Museum, Tsekki.
  • Marianne Mulvey, Tate Modern, Iso-Britannia, 4.–8.3. Yhteistyössä: Suomen Britannian lähetystö.
  • Emily Stone, Tate Modern, Iso-Britannia, 4.–8.3. yhteistyössä: Suomen Britannian lähetystö.
  • Poka-Yio, Athens Biennale, Kreikka, 6.–9.3. Yhteistyössä: Perpetuum Mobile.
  • Vassiliki Tzanakou, ArtinTra, Kreikka / Iso-Britannia, 6.–13.3. Suomen Lontoon instituutti.
  • Gabriela Golder, Biennal de la Imagen en Movimiento, Argentiina, 7.–13.3.
  • Andrés Denegri, Biennal de la Imagen en Movimiento, Argentiina, 7.–13.3.
  • Marie Nipper, Tate Liverpool, Tanska / Iso-Britannia, 10.–13.3. yhteistyössä: Suomen Tanskan kulttuuri-instituutti.
  • Hamza Walker, Renaissance Society, USA, 2.–8.4.
  • Sarat Maharaj, Iso-Britannia, 4.–7.4. yhteistyössä: IHME-päivät.
  • Katerina Gregos, Belgia, 5.–7.4.
  • Xander Karskens, De Hallen Haarlem, Hollanti, 5.–7.4.
  • Hanna Laura Kaljo, 14.–30.4., Jupiter Woods, Iso-Britannia.
  • Carolina Ongaro, 14.–30.4., Jupiter Woods, Iso-Britannia.
  • Lucy Lopez, 14.–30.4. Jupiter Woods, Iso-Britannia.
  • Cory Scozzari, 14.–30.4. Jupiter Woods,  Iso-Britannia.
  • Roman Korzhov, NCCA / Samara / Shirayevo Biennial, Venäjä, 19.–22.4.
  • Nelia Korzhova, NCCA / Samara / Shirayevo Biennial, Venäjä, 19.–22.4.
  • Kristiana Karklina, 20.–23.4., Sculpture Quadrennial Riga, Latvia.
  • Mats Stjernstedt, Kunsternes Hus, Ruotsi / Norja, 21.–25.4.
  • Attilia Fattori Franchini,  16.5.–5.6. Iso-Britannia.
  • Kio Griffith, 29.5.–6.6., Yhdysvallat.
  • Ichiro Irie, 29.5.–6.6., Yhdysvallat.
  • Katarzyna Sobucka, 31.5.–17.6., Iso-Britannia.
  • Blanca Lopéz Rodriguez, Wilfredo Lam keskus / Havana Biennial, Kuuba, 1.–10.5.
  • Esa Nickle, Performa Biennial, USA, 12.–15.6. Yhteistyössä: ECADC.
  • Yulia Vasilyevna Bychkova, NCCA, Venäjä, 21.–23.6. Yhteistyössä: Suomen Venäjän suurlähetystö ja HIAP.
  • Darya Andreyevna Pyrkina, NCCA, Venäjä, 21.–23.6. Yhteistyössä: Suomen Venäjän suurlähetystö ja HIAP.
  • Richard Birkett, 6.6.–6.7. Yhteistyössä: HIAP.
  • Jeanne Cabanis, 17.–24.8. The Window, Pariisi.
  • Aurore Le Duc, 17.–24.8. The Window, Pariisi.
  • Marianne Mulvey, Tate Modern, 2.9.–29.9. Yhteistyössä: HIAP.
  • Nina Colosi, 5.–10.9. Streaming Museum. Yhteistyössä: Art Helsinki.
  • Mami Kataoka, 12.–18.9.
  • Elspeth Mitchell, 6.9.–5.10.
  • Carlo Trivelli, Bienal de Fotografía de Lima, 19.–23.9. Yhteistyössä: Suomen Liman-suurlähetystö.
  • Yana Smurova, Triumph Gallery, 17.–20.10. Yhteistyössä: Suomen Venäjän suurlähetystö.
  • Nailya Allakhverdieva, PERM Museum of Contemporary Art, 17.–20.10. Yhteistyössä: Suomen Venäjän suurlähetystö.
  • Miek Egan, Ramiken Crucible, 24.–26.10. Yhteistyössä: Suomen New Yorkin kulttuuri-instituutti ja Galleri Sinne.
  • Sophie Lauwers, Bozar, 26.–28.10. Yhteistyössä: Suomen Benelux-instituutti.
  • Nav Haq, Muhka Museum, 26.–28.10. Yhteistyössä: Suomen Benelux-instituutti.
  • Zoe Gray, Wiels, 26.–28.10. Yhteistyössä: Suomen Benelux-instituutti.
  • Adelaide Bannerman, 2.–30.11. Yhteistyössä: HIAP.
  • Xavier Acarin, 2.–30.11. Yhteistyössä: HIAP.
  • Kate Cooper, 12.11.–31.12., Auto Italia.
  • Marianne Forrest, 12.11.–31.12., Auto Italia.
  • Maria Arusoo, CCA – Center for Contemporary Art Estonia, 16.–18.11.
  • Rebeka Põldsam, CCA – Center for Contemporary Art Estonia, 16.–18.11.
  • Kaarin Kivirähk,  CCA – Center for Contemporary Art Estonia, 16.–18.11.
  • Marten Esko, EKKM – Contemporary Art Museum of Estonia, 16.–18.11.
  • Marika Alver, 16.–18.11. Narva Kunstiresidentuur. Yhteistyössä: OCA ja CCA
  • Hilde Methi, 16.–18.11. Yhteistyössä: OCA ja CCA
  • Malin Barth, 16.–18.11. Galleri 3,14. Yhteistyössä: OCA ja CCA
  • Cliff Lauson, Hayward Gallery, 21.–23.11. Yhteistyössä: Taike.
  • Sabina Chagina, Atmosphere Moscow Street Art Biennale, 30.11.–3.12. Yhteistyössä: Suomen Venäjän suurlähetystö.
  • Helena Scragg, Norrköpings Konstmuseum, 29.11.–1.12.
  • Till Felrat, 7.–10.12. Art Reoriented.
  • Sam Barouil, 7.–10.12.2016. Art Reoriented.
  • Gillian Fox, Hayward Gallery, 8.–10.12.
  • Ian Alden Russell, Brown University, 11.–18.12. Yhteistyössä: Kuvataideakatemia.

Asiantuntijavieraat 2015

  • Yoshie Ota, Spiral / Wacoal Art Center, Japani, 7.-11.1.
  • Ceri Hand, Ceri Hand Gallery, Iso-Britannia, 25.-27.1
  • Michael Ruiz, Future Gallery, Saksa, 26.-28.1.
  • Sabine Unamun, Arts Council England, Iso-Britannia, 27.-28.1.
  • Henk Slager, Utrecht Graduate School of Visual Art and Design, 27.2.
  • Blanca de la Torre, Espanja, 3.-15.3.
  • Solvita Krese, The Latvian Centre for Contemporary Art, Latvia, 10.-12.3.
  • Catherine Baÿ, The Window Paris, Ranska, 6.-10.4.
  • Bo Bjerggaard, Galleri Bo Bjerggaard, Tanska, 10.-12.4.
  • Britt Bjerggaard, Galleri Bo Bjerggaard, Tanska, 10.-12.4.
  • Anne Blond, Kunstmuseet i Tønder, Tanska, 10.-12.4.
  • Helle Brons, Sorø Kunstmuseum, Tanska, 10.-12.4.
  • Helle Fibecker, Tanska, 10.-12.4.
  • Maria Gadegaard,  Gl Holtegaard, Tanska, 10.-12.4.
  • Peter Michael Hornung, Politiken, Tanska, 10.-12.4.
  • Anders Gaardbroe Jensen, Holstebro kunstmuseum, Tanska, 10.-12.4.
  • Jesper Dan Jespersen, Tanska, 10.-12.4.
  • Joakin Jespersen, Tanska, 10.-12.4.
  • Kristine Kern, Fotografisk Center, Tanska, 10.-12.4.
  • Gunnar Kjems, Tanska, 10.-12.4.
  • Trine Kjems, Tanska, 10.-12.4.
  • Morten Korsgaard, Galleri Bo Bjerggaard, Tanska, 10.-12.4.
  • Michael Nielsen, Tanska, 10.-12.4.
  • Bente Scaavenius, Børsen, Tanska, 10.-12.4.
  • Christine Nippe, Technische Universität Berlin, Saksa, 14.-17.4.
  • Mariette Dölle, TENT, Hollanti, 9.-12.6.
  • Kerry Doyle, USA, 16.-17.7.
  • Connie Lam, Hong Kong Arts Center, Hong Kong, 24.-28.8.
  • Kari Conte, International Studio & Curatorial Program (ISCP), Yhdysvallat, 30.9.-6.10.
  • Torun Ekstrand, Freelancer / Think Tank Transbaltic, Ruotsi, 6.-7.10.
  • Dag Aak Sveinar, PUNKT O / Momentum, Norja, 6.-9.10.
  • Nicola Kuhn, Der Tagesspiegel, Saksa, 7.-9.10.
  • Ekaterina Lopatkina, Department of Contemporary Art at the State Hermitage Museum, Venäjä, 7.-9.10.
  • Pavel Markaitis, Erarta Museum of Contemporary Art, Venäjä, 7.-9.10.
  • Darja Palatkina, Art Newspaper Russia, Venäjä, 7.-9.10.
  • Sophie Prager, Salon Dahlmann, Saksa, 7.-9.10.
  • Carsten Probts, Deutschlandfunk / Kunstforum International / ArtMapp, Saksa, 7.-9.10.
  • Ingebor Ruthe, Berliner Zeitung, Saksa, 7.-9.10.
  • Thomas E. Schmidt, Die Zeit, Saksa, 7.-9.10.
  • Birgit Sonna, Art Magazin, Saksa, 7.-9.10.
  • Victoria Trunova, Artpress / Superior Magazine, Saksa, 7.-9.10.
  • Olesya Turkina, Russian Museum / Saint Petersburg State University, Venäjä, 7.-9.10.
  • Niko Anklam, Saksa, 19.-24.10.
  • Tainá Azeredo, Casa Tomada, Brasilia, 19.-24.10.
  • Emily Butler, Whitechapel Gallery, Iso-Britannia, 19.-24.10.
  • Qu Chang, Kiina, 19.-24.10.
  • Kevser Gûler, Turkki, 19.-24.10.
  • Jonathan Lahey Dronsfield, Iso-Britannia, 19.-24.10.
  • Niekolaas Johannes Lekkerkerk, The Office for Curating / TENT, Hollanti, 19.-24.10.
  • Dorota Michalska, Puola, 19.-24.10
  • Nerea Ubieto, The Art Link Maker, Espanja, 19.-24.10.
  • Lia Zaaloff, USA, 19.-24.10.
  • Eva Wittocx, Museum Leuven, Belgia, 22.-24.10.
  • Katerina Tselou, Documenta, Kreikka, 12.-16.11.
  • Binna Choi, CasCo – Office for Art, Design and Theory, Hollanti, 16.-18.11.
  • Maria Lind, Tensta Konsthall, Ruotsi, 17.-18.11
  • Sylvie Fortin, La Biennale de Montréal, Kanada, 19.-22.11.
  • Marcio Harum, Centro Cultural São Paulo, 17.-21.12.

 

Asiantuntijavieraat 2014

  • Kasper König, Manifesta 10, Saksa, 8.-10.1.
  • Sergey Fofanov, Manifesta 10, 8.-10.1.
  • Claire Mander, Royal Society of Sculptors,  3.-5.3.
  • James Putnam, kuraattori, Iso-Britannia, 5.-7.3.
  • Todor Todorov, taiteilija-kuraattori, Bulgaria, 30.3.-8.4.
  • Daniela Todorov, taiteilija-kuraattori, Bulgaria, 30.3.-8.4.
  • Barbara Polla, Analix Forever Gallery, Sveitsi, 1.-3.4.
  • Paul Ardenne, kuraattori-kriitikko, Ranska, 2.-3.4.
  • Joanna Warsza, Manifesta 10, 7.-9.4.
  • Feng Boyi, kuraattori, Kiina, 8.-13.4.
  • Natasa Petresin-Bachelez, Manifesta Journal, Ranska 23.-25.4.
  • Michiko Kasahara, Tokyo Metropolitan Museum of Photography, Japani, 25.-29.4.
  • Okwui Enwezor, Haus der Kunst, Munchen / Venetsian biennaali, Saksa, 16.-18.5.
  • Moacir dos Anjos, Fundacao Joaquim Nabuco, Recife, Brasilia, 19.-23.5.
  • Bartolomeo Pietromarchi, Fondazione Antonio Ratti, Como, Italia, 20.-23.5.
  • Luis Perez-Oramas, MoMA, USA, 20.-23.5.
  • Rayne Booth, Temple Bar Gallery + Studios, Irlanti, 21.-27.5.
  • Manuela Villa, Matadero Madrid Contemporary Art Center, Espanja, 1.-3.9.
  • Tsutomu Okada, SPIRAL Wacoal Art Center, Japani, 5.-9.9.
  • Niels van Tomme, kuraattori, USA, 26.-27.9.
  • Alissa Kleist, Household collective, Irlanti, 11.-14.10.
  • Barbara O’Brien, Kemper Art Museum, USA, 14.-16.10.
  • Marlène Rigler, Le 116, Le Centre d’art contemporain de Montreuil, Ranska, 17.-26.10.

 

Asiantuntijavieraat 2013

 

  • Max Hollein, Schirn Kunsthalle, Itävalta, 22.-23.1.
  • Esther Schlicht, Schirn Kunsthalle, Saksa, 22.-23.1.
  • Juliana Engberg, Sydney Biennial, Australia, 3.-5.2.
  • Pontus Kyander, Norja, 6.-7.2.
  • Merete Hovdenak, Norja, 6.-7.2.
  • Ljudmila Stratimirovic, MC Grad, Serbia, 20.-21.2.
  • Dejan Ubovic, MC Grad, Serbia, 20.-21.2.
  • Laurent De Vernuil, Ranska, 2.-4.4.
  • Tim Saltarelli, Frieze, Iso-Britannia, 17.-20.4.
  • Nicola Lees, Frieze, Iso-Britannia, 7.-20.4.
  • Maarten Bertheux, Alankomaat, 1.-6.5.
  • Matteo Lucchetti, Belgia, 28.8.-1.9.
  • Aaron Levy, Slought Foundation, Philadelphia, Yhdysvallat, 25.8.-1.9.
  • Hyunsook Ahn, KAMS, Etelä-Korea, 24.-26.9.
  • In-Sook Nam, KAMS, Etelä-Korea, 24.-26.9.
  • Yoojin Yang, KAMS, Etelä-Korea, 24.-26.9.
  • Juri Cho, KAMS, Etelä-Korea, 24.-26.9.
  • Syrago Tsiara, Kreikka, 2.-4.10.
  • Amanda McDonald Crowley, Australia / Yhdysvallat, 25.-27.9.
  • Carol Swords, PM Gallery and house, Iso-Britannia, 11.-16.10.
  • Manuel Segade, Meme Moi, Ranska, 30.10.-2.11.
  • Lorenzo Marsili, European alternatives, Italia, 1.-11.11.
  • Maria Teresa Sanchez Coloma, Poligino Gallery, Espanja, 1.-11.11.
  • Luigi Calmiberti Faussone, European Alternatives, Italia, 1.-11.11.
  • Peter Van Hoof, International Film Festival Rotterdam, Hollanti, 6.-9.11.
  • Dag Aak Sveinar, Punkt Ø- Gallery F 15 and Momentum, Norja, 6.-10.11.
  • Yusuke Shimura, Japani, 8.-11.11.
  • Sunhee Kim, Daegu Art Museum, Etelä-Korea, 9.-16.11.
  • René Block, Saksa, 18.-21.11.
  • Martin Schibli, Kalmar Konstmuseum, Ruotsi, 18.-21.11.
  • Joasia Krysa, Tanska, 23.-26.11.
  • Sören Meschede, Hablar en arte, Espanja, 27.11.-1.12.
  •  Javier Martin-Jimenez,  Hablar en arte, Espanja, 27.11.-1.12.
  • Sasa Nabergoj, Center for Contemporary Arts Slovenia, Slovenia, 2.-7.12.
  • Holger Kube Ventura, Frankfurter Kunstverein, Saksa, 9.-13.12.

 

 


ARCOmadridin johtaja Carlos Urroz ja Liverpool Biennalin ohjelmajohtaja Rosie Cooper vierailivat Helsingissä tammikuussa 2016. Kuva: Titus Verhe.