Tule seuraamaan Creative Time Summit -konferenssia

IHME-nykytaidefestivaali järjestää yhteistyössä Visuaalisen taiteen keskus Framen kanssa suoran lähetyksen Tukholmassa järjestettävän Creative Time Summit -konferenssin puheohjelmasta. Tapahtuman teemoja ovat maahanmuuton, äärinationalismin nousun ja homofobian asettamat haasteet sekä julkisen tilan käyttö.

Summitin suora lähetys esitetään Teatteri WHS Unionissa (Unioninkatu 45 LH 1-2 / Siltavuorenranta 18, Helsinki). Tilaisuuteen on vapaa pääsy. Paikalle toivotaan erityisesti taiteilijoita, taiteen alan toimijoita sekä tutkijoita ja opiskelijoita. Creative Time Summit -lähetyksen juontaa perjantaina FT Maria Hirvi-Ijäs ja lauantaina KuT Pekka Niskanen.

Juontajat virittävät taukojen aikana keskustelua paikallisesta tilanteesta yhdessä yleisön kanssa. Suoran lähetyksen lomassa kuullaan myös muita puhujia Summitin aiheista: taiteilija Pilvi Takala tulee vieraaksi lauantaina, ja lisäksi keskustellaan taiteilija Tonya McMullanin Poetic Surveillance -projektista. Teatteri WHS Unionissa toimii kahvila koko Summitin ajan.

Creative Time Summit on newyorkilaisen Creative Timen vuodesta 2009 järjestämä kaksipäiväinen konferenssi, jonka lähtökohtana ovat taide ja yhteiskunnallinen oikeudenmukaisuus. Summit järjestetään tänä vuonna ensimmäisen kerran New Yorkin ulkopuolella yhteistyössä Statens Konstrådin kanssa.

Seuraa ja kommentoi Creative Time Summitia Twitterissä hashtagilla #CTsummit.

 

Ohjelma

Perjantai 14.11.

10.50 TERVETULIAISSANAT

11.00 ESITTELY JA AVAUSPUHEENVUOROT
Anne Pasternak, President and Artistic Director, Creative Time
Magdalena Malm, Director, Statens Konstråd
Nato Thompson, Chief Curator, Creative Time

11.25 ESITYS
Silvana Imam, rap-artisti

11.40 PÄÄPUHEENVUORO
Dr. Saskia Sassen, Professor of Sociology, Columbia University

12.10–12.25 TAUKO 15 min

12.25 OSIO 1: NATIONALISMIT
Moderoi Ram Manikkalingam, Advisor to the Centre for Humanitarian Dialogue, a visiting professor at the University of Amsterdam

Viimeaikaiset vaalit Euroopassa ovat osoittaneet, että nationalismi on edelleen liikkeellepaneva voima. Sen vaikutus vain lisääntyy työntekijöiden keskinäisten kytkösten vahvistuessa. Samaistuminen kansallisvaltioon – erityisesti perinteen, historian ja rodun kautta – toimii iskulauseena myös kansainvälisellä areenalla.

Jonas Hassen Khemiri, näytelmäkirjailija, kirjailija
Mariam Ghani, taiteilija
Jonas Dahlberg, taiteilija
Matthew Lucero ja Tuan Andrew Nguyen, taiteilijat, Propeller Group
Elisa Santos, taiteilija, Temporary Occupations
Jonas Staal, taiteilija

14.00–15.15 LOUNASTAUKO 1 h 15 min, WHS-teatterissa kahvila auki
Creative Time Reports -elokuvaohjelma

15.15 SUMMIT LAB -ESITTELY
Maria Villa, Presidente Néstor Kirchner -stipendiaatti 2013–2014

15.20–15.40 TAUKO 20 min

15.40 OSIO 2: PERFORMING THE CITY
Moderoi Andrea Phillips, Director Of Doctoral Research Program In The Department Of Art, Goldsmiths University Of London

Kaupunki ei ole vain tausta julkiselle taiteelle, se toimii myös inspiraation lähteenä, tapahtumapaikkana ja ”esiintymislavana”. Jotkut taiteilijoista hyödyntävät työssään kaupunkitilaa, toiset jopa tuottavat uusia näkökulmia kaupunkiin ja sen mahdollisuuksiin. Taiteilijan ja kaupungin välinen yhteys on usein performatiivinen – ja kuten kaupungin, myös taiteen ilmaisumuodot vaihtelevat mahtipontisista vähäeleisiin.

Myriam Lefkowitz, taiteilija
Nástio Mosquito, taiteilija
Núria Güell, taiteilija
Poste Restante, taiteilijat
Taiteilija Jeremy Deller keskustelee Nato Thompsonin kanssa

17.10–17.35 TAUKO 25 min

17.35 ELOKUVA
Delay, Santiago Mostyn, 2014

17.40–17.55 TAUKO 15 min

17.55 OSIO 3: ACTIVATING PUBLIC SPACE
Moderoi Magdalena Malm

Tämän päivän julkisen taiteen tarkoituksena on paitsi kaunistaa, myös siirtyä ohi estetiikan ja aktivoida kansalaistoimintaa. Tämän osion puhujat työskentelevät vaihtoehtoisten taiteen tuotantotapojen parissa määrittääkseen uudelleen kulttuurin roolin kaupunkimaisemassa. Puheenvuoroissaan he kertovat tavoista, joilla taustarakenteet vaikuttavat taiteellisen tuotannon mahdollisuuksiin: kuinka yhteistyö valtion laitosten kanssa muuttuu konfliktin aikoina, millä eri alueilla yksityinen säätiö voi toimia sekä mikä rooli taidekeskuksilla voi olla paikallisen kulttuurin ja politiikan kehittämisessä.

Nina Möntmann, kirjailija, kuraattori
Joanna Warsza, kuraattori
Roberta Uno, Senior Program Officer, The Ford Foundation
Maria Lind, Tensta Konsthall
Bettina Pehrsson, Marabouparken
Anna Kindgren ja Carina Gunnars, The Work Group/ Konsthall C
Miriam Andersson Blecher, Botkyrka Konsthall

19.40 LOPPUPUHEENVUOROT

Lauantai 15.11.

11.00 BETWEEN THE LINES
Laura Raicovich, Director of Global Initiatives, Creative Time

11.10 LEONORE ANNENBERG PRIZE FOR ART AND SOCIAL CHANGE -PALKINTOSEREMONIA
Elizabeth Sorensen, johtokunnan jäsen, Creative Time

Taiteiljia Amar Kanwarin esitys
Amar Kanwar keskustelee Carol Beckerin (Dean of Faculty and Professor of the Arts at Columbia University School of the Arts) kanssa

11.55 ESITYS
Malin Arnell, taiteilija

12.10–12.40 TAUKO 30 min

12.40 PÄÄPUHEENVUORO
Edi Rama, Albanian pääministeri

13.10 ELOKUVA
One Flew Over the Void, Javier Tellez, 2005

13.20–15.05 LOUNASTAUKO 1 h 45 min, WHS-teatterissa kahvila auki

15.05 ELOKUVA
Serious Games, Harun Farocki

15.15 OSIO 4: ART IN THE AGE OF SURVEILLANCE
Moderoi Birgitta Jónsdóttir, Member Of Icelandic Parliament, Chairperson Of Pirate Party; Artist

Jos 1990-luku oli valvonnan vuosikymmen, 2000-luvulla huolestuttava tarkkailun tunne on vain kasvanut. Itsevalvonnasta on tullut osa nykyaikaista elämäntyyliä, ja paljastukset NSA:n valvonnasta saavat vain vahvistavat tätä. Kun yksityinen ja julkinen ovat tiiviisti sidoksissa toisiinsa, niiden poliittiset ja henkilökohtaiset seuraukset sekoittuvat yhä enemmän.

Jill Magid, taiteilija
Metahaven, taiteilijat
Tomas Rafa, taiteilija
Dora Garcia, taiteilija
Natalia Eryomenko, Vera Ermolaeva Foundation of Contemporary Feminist Art Initiatives

16.35–17.15 TAUKO 40 min

17.15 ELOKUVA
How Not to Be Seen: A Fucking Didactic Educational, Hito Steyerl, 2014

17.20 OSIO 5: MIGRATIONS
Moderoi Soraya Post, EU-parlamentaarikko

Maahanmuuttajat ovat yksilöitä, jotka ovat jääneet loukkuun kansallisvaltioiden rajojen ja kansainvälisen talouden realiteettien väliin. Olosuhteista johtuen he ovat samaan aikaan keskellä globaalia politiikkaa ja silti kansainvälisten ihmisoikeuksien reuna-alueilla. Miten taiteilijat luovat teoksia tämän paradoksin ytimessä?

Christopher Robbins ja John Ewing, Ghana ThinkTank
Olga Jitlina ja Andrey Yakimov, taiteilijat
Tone Olaf Nielsen, Curator And Program Coordinator, The Trampoline House
Favianna Rodriguez, taiteilija
Ahmet Ögüt, taiteilija
Tania Bruguera, taiteilija

18.50 LOPPUPUHEENVUOROT

 

Lue lisää Creative Time Summitista